Marimekko - fińskie maki, które zna cały świat

3/02/2021

Styl skandynawski kojarzy się z prostotą oraz umiłowaniem natury i światła Królują jasne kolory i raczej stonowane wzory. Z resztą kilka wpisów na ten temat pojawiło się już na blogu. Jakim cudem ogromne maki w kontrastowych barwach stały się kwintesencją fińskiego designu? Poznajcie Marimekko, słynną fińską markę, która w tym roku obchodzi swoje 70 urodziny!


Na pierwszy rzut oka charakterystyczne wzornictwo Marimekko wydaje się zaskakujące i raczej nie przywodzi na myśl stylu skandynawskiego. Kiedy spojrzymy kolejny raz, zauważymy w tych wielkich kwiatowych wzorach inspirację naturą, indywidualność oraz kontrast, który jest charakterystyczny dla fińskiej odmiany tego stylu. Poznajcie markę, której wzornictwo rozpoznawalne jest na całym świecie.

Marimekko Unikko

Historia sukienki Mari

Co kryje się za nazwa Marimekko? Z języka fińskiego to po prostu sukienka mekko Mari. Dlaczego akurat Mari? To anagram imienia założycielki marki Armi Ratia. Firma powstała w 1951 roku, w okresie powojennym szalone wzory i kolory były wyrazem wyzwolenia i odwagi dla wielu kobiet. Żywe barwy oraz duże kwiatowe printy (najbardziej rozpoznawalne są Unikko, czyli ogromne maki w kilku wersjach kolorystycznych) to znak rozpoznawczy marki. Dzisiaj uznawana jest za jedną z pierwszych tzw. marek lifestylowych. Oznacza to, że oferuje nie tylko odzież, ale również dodatki oraz elementy wyposażenia wnętrz. Myślę, że najlepiej ducha Marimekko oddają słowa Armi: Naprawdę nie sprzedaję ubrań. Sprzedaję sposób na życie. To projekty (desing), a nie mody. ... Sprzedaję raczej pomysł niż sukienki.

Portmonetka Unikko

Przepiękna koszula w klasyczny makowy wzór


Niebanalne wzory - znak rozpoznawczy

Na przestrzeni 70 lat artyści Marimekko zaprojektowali około 3500 wzorów! Sercem firmy jest drukarnia w Helsinkach, to tam dzieje się całą kreatywna magia. Zobaczcie sami na filmiku poniżej. Jednak wygląd to nie wszystko, a produkty Marimekko nie stałyby się kultowe gdyby nie ich świetna jakość. Podobno mówi się, że sukienki marki są przekazywane z pokolenia na pokolenie i zawsze robią wrażenie. Ciekawe wzornictwo i słynna jakość spowodowały, że marka jest słynna na całym świecie oraz inspiruje innych twórców. Zauważyliście podobieństwo we wzorach niektórych kolekcji IKEA, czy Duka?


Marimekko Oiva

Inspirujący fiński design

Zaczęło się od sukienki, do której dołączyły kolejne elementy garderoby i nie tylko. Ceramika, szkło, tekstylia - z Marimekko można ubrać siebie i dom. Marka jest dumą Finlandii (sama dostałam w prezencie uroczą portmonetkę we wzór Unikko.), ale na światowy sukces niewątpliwie miała wpływ sama Jacqueline Kennedy. Pojawiła się ona w sukienkach w charakterystyczne wzory w czasie kampanii prezydenckiej w 1960 roku. Marka Marimekko świetnie wykorzystała ten przypadek i nie spoczęła na laurach. Aktualnie jest notowana na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz ma na koncie liczne współprace. Limitowana seria trampek Converse, pomadki i błyszczyki Clinique oraz zdobienia samolotów Finnair wraz z zastawą i materiałami na pokładach floty. 


Marimekko to pewność siebie, radość, chęć wyróżnienia się oraz duma fińskiego designu. Może nie każdy odważy się ubrać we wzory marki, ale na pewno nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Mnie zdecydowanie zachwycają i chętnie poszerzyłabym swoją kolekcję o kolejny produkt. A co wy myślicie o tej fińskiej marce? Wyobrażacie sobie zasłony Unikko w waszym pokoju dziennym, czy jednak mniejszy format w postaci filiżanki? Jestem ciekawa waszej opinii.

Do kolejnego wpisu, Angelika

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl