Trend we wnętrzu | LASTRYKO

9/07/2020

Lastryko, lastriko, terrazzo. W ostatnim czasie te słowa chyba wszystkim obiły się o uszy. W Polsce było stosowane, jako tańszy i gorszy zamiennik marmuru i przywodzi na myśl raczej negatywne skojarzenia. Był to materiał przede wszystkim na parapety, podłogi w urzędach i płyty nagrobkowe. Obecnie projektanci zaczęli doceniać jego możliwości. Odczarowują smutny "kamień" i zaczynają bawić się wzorami i kolorami. Nie jest to już marna imitacja a zupełnie nowe, równie wartościowe tworzywo. Zobaczcie pomysły na wprowadzenie trend roku 2020 do waszych wnętrz.


Moje pierwsze skojarzenie z lastryko to parapety w podstawówce, na których przesiadywałam z koleżankami na przerwach, wymieniając się karteczkami (pamiętacie to jeszcze? pierwsze poważne negocjacje, dwie małe za jedną dużą). Wspomnienie, co prawda  miłe, jednak sam parapet bardziej straszył, niż zachwycał. Skąd, więc wielki powrót lastryko i dlaczego niemal każdy przedmiot z tym motywem jest obiektem pożądania? Otóż lastryko, nazywane też terrazzo, wraca, ale zupełnie odmienione. To już nie jest ten sam przygnębiający wzór, teraz przybiera różne barwy i wpasuje się w niemal każde wnętrze. Poznajcie nowe stare lastryko.

Kamień? Beton?

Czym tak naprawdę jest lastryko? To jakiś kamień, czy może beton? W zasadzie to jedno i drugie. Mieszanka betonu i rozdrobnionego kamienia, najczęściej marmuru lub bazaltu, ewentualnie z dodatkiem pigmentu. Zaletą lastryko jest odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne (szkolne parapety wyglądają tak samo do dziś), Wadą jest łatwość powstawania zabrudzeń na jego, zwykle chropowatej, powierzchni. Wytrzymałość materiału zależy oczywiście od zastosowanych proporcji i jakości składników. 


Lastryko udomowione

Pomysłów na wprowadzenie motywu lastryko do wnętrz jest wiele. Odważniejsi mogą zdecydować się na płytki w łazience lub nad blatem kuchennym. Tubądzin w ostatnim czasie wprowadził Mono Lastryko, który świetnie by wyglądał w towarzystwie granatowych szafek kuchennych i jednolitego jasnego blatu. Idealnie wpisuje się w stylistykę mid-century modern. Kolejnym pomysłem są meble, a dokładniej stoliki z blatem wykonanym z terrazzo. Znalazłam taki na czarnej, metalowej podstawie, myślę, że fajnie wpasuje się zarówno do wnętrz industrialnych, jak i tych bardziej klasycznych. Jeśli nie stolik, to może taca lub taca? Sprawdzi się tradycyjnie do serwowania przekąsek lub jako dekoracja na stole jadalnianym, podstawka na kosmetyki w łazience czy dekoracja na biurku. W Homli wpadłam na spory wybór desek z lastryko w dobrych cenach, zobaczcie sami. To nadal nie to? Może mniejsze dodatki? Fabryka Form okazała się pod tym względem prawdziwą skarbnicą. Zegar ścienny lub budzik w żywym kolorze, będą pozytywnym i eleganckim akcentem w sypialni czy przedpokoju. Świeczniki z czarnymi lub złotymi elementami w towarzystwie zwykłych białych wiec to prosta i efektowna dekoracja stołu lub komody. 
Oczami wyobraźni widzę aranżację stołu z białymi miniaturowymi dyniami i świecznikami Hübsch. A na koniec propozycja, która moim zdaniem sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i pokoju dziecka czy nastolatka. Pościel w kolorowy wzór terrazzo to zupełne przeciwieństwo lastryko z przeszłości. Dodatkowo w takim otoczeniu nie sposób wstać w złym humorze!

Wzór lastryko to hit ostatnich miesięcy, w sklepach z pewnością znajdziecie ciekawe pomysły na wprowadzenie tego wzoru do waszych wnętrz. Ja mam już kilka swoich typów, a teraz zamarzył mi się dozownik do mydła z tym motywem. A co wam wpadło w oko? A może lastryko to nie wasza bajka? Koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Do następnego. 
Angelika

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl