PH Artichoke, lampa inspirowana naturą

1/19/2019

Nie raz już pisałam o designie z Północy. Niezmiennie zachwyca mnie swoją prostotą, zaskakuje formą oraz pokazuje, jak wiele inspiracji można znaleźć w naturze. Na przykład taki karczoch stał się inspiracją dla Poula Henningsena do stworzenia lampy. Ph Artichoke, bo taką nosi nazwę, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon duńskiego designu.

Zimą częściej spędzamy wieczory w domowym zaciszu, przy książce czy serialu. Przytulnie. We wnętrzach delikatnie rozświetlonych rozproszonym światłem. Taki opis kojarzy się z duńskim hygge. I to bardzo dobre skojarzenie, bo dziś o lampie autorstwa Duńczyka. Panie i panowie, przedstawiam... karczoch.

Louis Poulsen’s PH Artichoke 

PH Artichoke. Tak brzmi nazwa dzisiejszej ikony designu. PH, czyli Poul Henningsen. Duński architekt, który zajął się projektowaniem oświetlenia. Artichoke, czyli karczoch, który był inspiracją dla twórcy (choć niektórzy twierdzą, że bardziej przypomina szyszkę). Lampa powstała w 1958 roku na zamówienie restauracji Langelione Pavillion w Kopenhadze, gdzie do dziś można zobaczyć oryginalne egzemplarze.


Sama lampa to majstersztyk. Stworzona jest z 72 liści przymocowanych na 12 łukach (6 liści na każdym łuku). Żarówka jest niewidoczna, ale lampa daje mocne, ale jednocześnie rozproszone, miękkie światło. Sprawia wrażenie lekkiej, ale nic bardziej mylnego. Waży ponad 20 kg. Owe liście powstają z miedzi lub lakierowanej stali, a sama lampa jest montowana do sufitu na metalowych linach i łańcuchach. Na pierwszy rzut oka krucha, a w rzeczywistości niemal niezniszczalna.Teraz cena. Za oryginał zapłacimy minimum 40 tysięcy złotych (!).
Poul Henningsen uważał, że światło to ostatni szlif, nadaje ostatecznego charakteru wnętrzu. Podziwiając jego dzieła nie sposób się z tym nie zgodzić. To dokładnie przemyślane projekty. Jednocześnie podejście Henningsena do roli światła w urządzaniu wnętrz pokazuje, że powinniśmy zwracać większą uwagę, wybierając oświetlenie do naszych mieszkań i domów. Jak wam się podoba świetlny karczoch?


Do następnego,
Angelika

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl