Działka budowlana | Z polskiego na nasze

2/18/2018

Jeśli chcecie coś wybudować, potrzebna jest Wam działka. Ale nie jakakolwiek. Potrzebujecie działki budowlanej. Czym taka działka różni się od innych? Już tłumaczę.


Szukając działki idealnej warto podrążyć temat i zrobić odpowiednią selekcję. Nie warto za to zadowalać się pierwszym lepszym kawałkiem gruntu. Nawet tym malowniczo położonym pod lasem, bo może się okazać, że skończy się na romantycznych piknikach na trawie (ale za to z perspektywą grzybobrania), a nie na wymarzonym domu.

Czego szukać?

Zacznę od tego co podpowiada nam ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki temu będziemy mieli się nad czym zastanawiać. Zgodnie z nią, działka budowlana to nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. Czy można to ująć prościej? Oczywiście, że można. Rozbijmy definicję na części pierwsze.

Nieruchomość gruntowa a działka gruntu

Zatrzymując się już na początku, wiemy, że działka budowlana to szczególny rodzaj nieruchomości gruntowej lub działki gruntu. Posiadający tak wyjątkowe cechy, że można na nim wybudować dom (lub coś innego). Nieruchomość gruntowa to z kolei grunt i wszystko to co się na nim znajduje. I mam tu na myśli rzeczy trwale z nim związane, jak np. dom i drzewa, a nie parkujące samochody. Wiadomo. Może składać się z kilku działek, które niekoniecznie leżą obok siebie. Wszystkie za to mają tego samego lub tych samych właścicieli i założoną jedną księgę wieczystą, do której są wpisane. A działka gruntu? To część nieruchomości gruntowej lub cała nieruchomość gruntowa, jeżeli działka gruntu jest tylko jedna. 


Cechy działki budowlanej

Oczywiście nie wystarczy, że mamy jakąś tam nieruchomość gruntową. Ważne jest również to, czy da się na niej coś wybudować. A budowaniu nie sprzyja zbyt duże nachylenie, zbyt mała powierzchnia czy podmokłe tereny. Stąd wskazanie w definicji na odpowiednią wielkość i cechy geometryczne.  

Nie mniej istotny jest dostęp do drogi publicznej. Starając się o pozwolenie na budowę musimy udowodnić, że będziemy w stanie dostać się do działki, na której chcemy wybudować dom lub inny budynek. Zresztą nie tylko my. Dobrze, jeśli w razie potrzeby dostanie się tam również straż pożarna i karetka pogotowia. Najlepiej dla wszystkich, jeśli działka ma bezpośredni dostęp z drogi publicznej. Jednak sprawę załatwi także droga wewnętrzna lub ustanowienie odpowiedniej służebności, która zagwarantuje prawo do przechodzenia i przejeżdżania przez działkę sąsiada.   

Został jeszcze ostatni punkt – wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej. Bardzo ważna rzecz, bo pewnie większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez wody, gazu czy prądu. Ja w każdym razie nie potrafię. Nie znaczy to, że nie wybudujemy domu jeśli działka nie jest w pełni uzbrojona. Jednak pewne kwestie z tym związane mają wpływ na możliwość budowy i powinny być weryfikowane już na etapie tworzenia planu miejscowego czy wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Cechy działki a przepisy prawa


Tym sposobem docieramy do momentu, w którym wiemy już, na które cechy i parametry należy zwrócić uwagę. Pozostają tylko niezliczone pytania w stylu – jaka powierzchnia działki będzie najlepsza, jak szeroki musi być dojazd oraz jak wąska działka to już za wąska. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Są za to liczne przepisy i akty prawa miejscowego (w tym plan miejscowy), które wpływają na każdy przypadek. Jeśli działka jest objęta planem miejscowym, najprościej zacząć od tego, czy przewiduje on możliwość budowy, a następnie ocenić inne cechy, które mogą wpłynąć na realizację wymarzonego projektu. Przy wyborze działki idealnej proponuję kolejność: plan miejscowy -> wielkość i kształt działki oraz ukształtowanie terenu -> dostęp do drogi publicznej -> przeanalizowanie cech działki pod kątem konkretnego projektu lub, w razie braku planu miejscowego: wielkość i kształt działki oraz ukształtowanie terenu -> decyzja o warunkach zabudowy -> przeanalizowanie cech działki pod kątem konkretnego projektu.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne :) W razie czego piszcie w komentarzach. Do następnego razu,
Kinga 

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl