Poradnik budowlany, czyli które roboty wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia w urzędzie – cz. III

8/31/2017

Z końcem sierpnia mam dla Was ostatnią część poradnika budowlanego. Tym razem porozmawiamy sobie o garażu, budynku gospodarczym, domku letniskowym, dociepleniu oraz wymianie okien i drzwi. Dzięki temu, zanim za cokolwiek się zabierzecie, będziecie już bardzo dobrze poinformowani.W zeszłym tygodniu naszła mnie myśl, że coś zmierza ku końcowi. Chłodne, jesienne powietrze nieśmiało zaczęło zwiastować zbliżający się koniec sezonu i… BUM. Prawie się nabrałam. Otrzeźwienie szybko przyniosły stosy nowych wniosków. Co to oznacza? Dopóki nie spadł śnieg, nie można spać spokojnie. Sezon budowlany trwa. Zaplanujmy więc postawienie kilku obiektów i przygotujmy się do zimy. 

Garaż i budynek gospodarczy

Mówiłam, że jeszcze do tego wrócę, bo nie ma co zbytnio mieszać na przestrzeni kilku linijek. Zachowałam więc garaż i budynek gospodarczy aż do tej chwili. Co zatem powinniście o nich wiedzieć? Oba w wersji do 35 m2 i w ilości podanej w poprzednim tekście można wybudować na zgłoszenie (poczytajcie TUTAJ). Poza tym, te na zgłoszenie muszą być parterowe i wolnostojące (było?). W kwestii garażu wypada wiedzieć nieco więcej. Zwłaszcza o wymiarach. Po pierwsze, wysokość w świetle konstrukcji (czyli od podłogi do sufitu) musi wynieść co najmniej 2,2 m. Po drugie wrota garażowe też nie mogą być byle jakiej wielkości. Ich szerokość musi wynosić co najmniej 2,3 m, a ich wysokość nie może być mniejsza niż 2 metry. Po trzecie garaż musi posiadać wentylację, a po czwarte elektryczną instalację oświetleniową. Budynek gospodarczy nie musi spełniać tych wymogów, bo… nie będziecie parkować w nim samochodu. Myślicie, że to już wszystko? Prawi ;) Jeszcze parę ogłoszeń. Chcecie budować na zgłoszenie? Obiekt musi być odsunięty od granicy działki przynajmniej o 3 metry (w przypadku ściany bez okien) lub 4 w przypadku ściany z oknami. Nawet jeśli plan miejscowy pozwala na budowę w granicy. To dlatego, że procedura zgłoszeniowa nie przewiduje zawiadamiania sąsiadów. A przecież kiedy wybudujecie coś za blisko ich granicy, oni w przyszłości ten proces mogą mieć utrudniony. Prawda? Koniecznie zajrzyjcie również do planu miejscowego (jeśli jest), gdzie możecie znaleźć informacje dotyczące maksymalnej wysokości, kolorystyki czy kąta nachylenia dachu.

Domek letniskowy

Kto z nas nie marzy o cichym zakątku za miastem…? Małym domku. Tak, żeby wyskoczyć na działkę dla relaksu i mieć gdzie przenocować po zejściu z leżaka lub po powrocie z wyprawy do lasu. Albo mieć gdzie wrzucić różowego flaminga. Chociaż to z powodzeniem możecie zrobić w budynku gospodarczym, a wtedy patrz punkt wyżej :) Na taki domek nie potrzebujecie pozwolenia na budowę! Pod pewnymi warunkami. Oto pierwsza trójka, całkiem standardowa. Na pierwszym miejscu, znana już z poprzednich obiektów zasada 35 m2. Wiecie co to znaczy – budynek może być tak duży jak chcecie, pod warunkiem, że nie przekracza 35 m2. Kolejne dwie też już się pojawiły. Budynek musi być wolnostojący, czyli o nic się nie opierać i niczego nie podpierać oraz parterowy. Odpada więc strych. Nawet nieużytkowy. Pojawia się też czwarty warunek – na każde 500 m2 powierzchni działki, możecie wybudować jeden taki budynek. Ale po co burzyć raj większą ilością i przysłaniać cenne widoki? Dalej idzie już standardowo. Odległości od granicy takie jak w przypadku garażu, no i jak zawsze, warto zacząć od lektury planu miejscowego.  

Fot.: Roman Kraft on Unsplash   


Docieplenie domu jednorodzinnego

Idzie zima. To logiczne, że myśli się o tym, żeby zatrzymać ciepło na dłużej. Na cały czas. Mnie to nie dziwi. Ciepło w domu to bardzo ważna rzecz. I wiecie co? Docieplenie budynku, który nie jest wyższy niż 12 metrów nie wymaga od Was wycieczki do urzędu. Nie trzeba składać wniosków o pozwolenie na budowę ani niczego zgłaszać. Oczywiście jeśli nie jesteście szczęśliwymi posiadaczami domu zabytkowego. Na potrzeby tego tekstu przyjmuję jednak, że nie jesteście. Jak zwykle warto zajrzeć do planu miejscowego, żeby sprawdzić, czy nie pojawia się tam zapis o wymaganej kolorystyce elewacji lub zakazie używania jakiegoś typu elementów – np. sidingu. Zdarza się jednak, że ktoś pyta o termomodernizację i  ja nie odpowiadam od razu. Dopytuję miedzy innymi o to, czy chce coś zrobić z oknami. Często okazuje się, że tak, a wtedy trzeba co nieco wyjaśnić.

Wymiana okien i drzwi

Zauważyłam, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Nadgorliwych i zupełnie niefrasobliwych. Ci pierwsi chcą zgłaszać w urzędzie nawet malowanie ścian, a ci drudzy… nie zaprzątają sobie głowy takimi „bzdurami” w ogóle. Ta analogia jest szczególnie wyraźna w przypadku okien. Wiele osób składa wnioski i zgłasza ich wymianę chociaż wcale nie musi. A nie musi w przypadku wymiany na okna o tych samych parametrach. Znaczy to, że nie mogą być ani mniejsze ani większe. Jednak jeśli ich wymiary mają się zmienić, czyli, jak to często bywa, ktoś z okna chce zrobić drzwi balkonowe, albo odwrotnie, albo troszkę powiększyć, albo jakkolwiek, tylko inaczej, trzeba się postarać trochę bardziej. Potrzebne będzie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Z tym, że w tym przypadku do zgłoszenia trzeba dołączyć taką samą dokumentację jak do pozwolenia na budowę. Nie obędzie się więc bez czterech projektów sporządzonych przez uprawnionego projektanta. Z drzwiami historia jest podobna. Łatwo jednak zauważyć, że drzwi mamy też we wnętrzach. Tutaj wszystko zależy od tego, czy chcemy zmieniać wymiary drzwi, które są osadzone w ścianie nośnej, czy tych, które są w ściance działowej. Pewnie wyczuliście już różnicę. Ściana nośna to poważna rzecz, dlatego przebudowa, która się z nią wiąże wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, ale tak jak w przypadku powiększania czy pomniejszania okien, z czterema projektami. Ścianka działowa natomiast nie wpływa na konstrukcję budynku, tylko pomaga odpowiednio zaaranżować wnętrza, dlatego zmian, które się z nią wiążą nie musicie nawet zgłaszać.

Mam nadzieję, że po trzeciej części wiecie już znacznie więcej. Dwie poprzednie znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
Do następnego razu,

Kinga

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl