Szklana kałuża z Finlandii Alvara Aalto

4/27/2017

Wazon Aalto stał się najbardziej rozpoznawalnym szklanym przedmiotem w historii wzornictwa. Co więcej, zwyciężył w konkursie na symbol Finlandii. Autorem tego dzieła jest nie, kto inny jak Alvara Aalto, czyli najsłynniejszy fiński projektant i architekt XX wieku. Jaka historia kryje się za tym przedmiotem? Co było inspiracją? Zaraz się dowiecie!
Wbrew pozorom mamy wiosnę, pomijając te śnieżne zaspy i ogólne pogodowe zamieszanie. A jakie jest pierwsze skojarzenie na myśl o wiośnie? Oczywiście kwiaty. Stąd pomysł na dzisiejszy wpis (i trochę nadzieja na przyciągnięcie prawdziwej wiosny). Przedstawię Wam nieprzeciętny wazon autorstwa Alvara Aalto, który bardzo chciałabym mieć.
Za posiadaniem tej szklanej ikony designu przemawia do mnie kilka rzeczy. Po pierwsze jest symbolem Finlandii, która trochę skradła moje serce. Po drugie, kryje ciekawą historię (a nawet kilka). Po trzecie, cena nie zabija, jak to było w przypadku większości opisywanych na blogu ikon!

Iittala

Jak powstał najbardziej rozpoznawalny wazon w historii wzornictwa? Wersje są dwie. Jedna mówi o inspiracji z dzieciństwa, kiedy mały Alvar obserwował swojego ojca przy pracy kreślącego linie brzegowe Finlandii. Druga to po prostu udział w konkursie na symbol Finlandii na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku. Projekt autorstwa Aalto nosił tajemniczą nazwę "Skórzane spodnie Eskimoski" (Eskimonaisen nahkahousut) - tak, też próbuje sobie to wyobrazić. 


Ciekawostką jest to, że Aalto nigdy nie nazwał swojego dzieła wazonem, a... kałużą. Chciał, aby to użytkownik decydował, w jaki sposób wykorzysta swoją kałużę. Oryginalnie wazon miał 14 cm wysokości i był wykonany z przezroczystego szkła, obecnie występuje w kilku rozmiarach i kolorach. Niezmiennie, od samego początku, produkowany jest przez firmę Iittala. Ceny zaczynają się od ok. 200 zł.
Na koniec jeszcze kwestia nazwy. Często używana jest też nazwa "Savoy", a to ze względu restaurację w hotelu Savoy w Helsinkach, która zamówiła szklane wazony u Alvara.

Alvar Aalto mówił, że design powinien być częścią naszego codziennego życia. Zgadzam się z nim w 100%, a ten wazon to potwierdza. Prosty, funkcjonalny, ponadczasowy i rozwijający wyobraźnie. W końcu to Ty decydujesz, jak wykorzystasz "kałużę". A Wy jaki macie pomysł ? Kwiaty czy coś zupełnie innego?

Angelika

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl