Nowoczesny tron, czyli fotel Barcelona

2/24/2017

Na pewno kojarzycie pikowany, skórzany fotel najczęściej pojawiający się na zdjęciach luksusowych loftowych wnętrz. Czas poznać ten niezwykły mebel i jego tajemniczą historię. Mowa oczywiście o fotelu Barcelona! Zapraszam to wciągającej lektury o dziele Ludwiga Mies van der Rohe i  Lilly Reich.
 
Knoll

Tron królewski idealny do wnętrz w stylu industrialnym, minimalistycznym, nowoczesnym. Nie, nie mam tutaj na myśli ekstrawaganckiego dodatku, który wprowadzi szczyptę pałacowego klimatu do fabrycznych wnętrz. To nowoczesny tron, jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało. Przedstawiam Wam fotel Barcelona!
 
Knoll
Niemiecki architekt i projektant Ludwig Mies van der Rohe wraz z asystentką Lilly Reich (a może była to sama Lilly?) stworzyli 88 lat temu fotel Barcelona, który wyprzedził swoje czasy o kilka epok. Mies jako przedstawiciel modernizmu oraz dyrektor Bauhausu projektując ten fotel, złamał wszelkie wiodące zasady i na przekór stworzył mebel luksusowy, drogi, tylko dla wybranych. 

Knoll

Fotel powstał na zamówienie Pawilonu Niemieckiego na odbywającą się w Barcelonie Wystawę Światową. Z założenia miał to być tron dla odwiedzających ekspozycję
króla i królowej Hiszpanii - Alfonso VIII i Wiktorii Eugenii. Inspiracją było krzesło kurulne ze starożytnej Grecji, Egiptu, a później też Rzymu. To tradycyjny mebel przeznaczony dla najważniejszych osób w państwie, uznawane za symbol siły i władzy. uznawane za symbol siły i władzy.

Czytaj więcej na: http://www.homesquare.pl/kultowy-fotel-ludwiga-mies-van-der-rohe-visca-el-barcelona/
uznawane za symbol siły i władzy.

Czytaj więcej na: http://www.homesquare.pl/kultowy-fotel-ludwiga-mies-van-der-rohe-visca-el-barcelona/
krzesło kurulne

Czytaj więcej na: http://www.homesquare.pl/kultowy-fotel-ludwiga-mies-van-der-rohe-visca-el-barcelona/
Nożycowe nóżki w kształcie litery "X" z chromowanej stali oraz siedzisko z czterdziestu kawałków świńskiej, a później cielęcej skóry. Dopracowana w najdrobniejszym szczególe niekwestionowana i bardzo luksusowa ikona designu. Oryginał produkowany jest wyłącznie przez amerykańską markę Knoll oraz sygnowany jest nazwiskiem Ludwig Mies van der Rohe. Cena to bagatela ponad 20 tysięcy złotych. 

Knoll

Fotel Barcelona to niezwykły mebel. Nie tylko ze względu na wygląd, ale i na tajemnicę jaką jest owiany. Mies tworzył meble tylko w czasie związku z Lilly, w Ameryce zasłynął jako architekt. Poza tym słynny jest jego cytat:  „Krzesło to bardzo trudny projekt. Ten, kto próbował się go podjąć, doskonale o tym wie. Istnieje nieskończona liczba możliwości i problemów- krzesło musi być wygodne, wytrzymałe i lekkie. Łatwiej zaprojektować wieżowiec niż krzesło.” Nie do końca, więc wiadomo, kto tak naprawdę jest twórcą "Barcelony".
 
Knoll

Ten słynny fotel to nie do końca mój styl. Zdecydowanie nie jest na mojej liście meblarskich marzeń, wole nieco skromniejsze elementy wyposażenia wnętrz. Z drugiej strony, wygląda niesamowicie w towarzystwie ceglanej ściany, wielkich okien i fabrycznego oświetlenia. Wyobrażacie sobie fotel Barcelona w waszym salonie lub gabinecie?

 AngelikaYou Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl