Chiavari - najsłynniejsze krzesła na przyjęcia

2/13/2017

Chiavari. Włoskie miasto i chyba najpopularniejsze krzesła wykorzystywane na przyjęciach. Kochane przez rodziny królewskie i zwykłych ludzi. Lekkie, funkcjonalne i eleganckie, a przy tym pasujące prawie do wszystkiego. I przede wszystkim jedne z tych, które należy znać. Koniecznie. 


Śmiem twierdzić, że kiedy Amerykanin pomyśli o ślubie, przed jego oczami ukazują się narzeczeni i… krzesła Chiavari. Tak popularne, że przeglądając Pinterest czasem ma się wrażenie, że żadne wesele nie może się bez nich odbyć. Zresztą Chiavari to nie tylko zwyczajne wesela. Chętnie umieszczano je w Białym Domu, na gali rozdania Oscarów, Grammy i Emmy. Zadawały również szyku na weselu Kennedy’ich oraz księżniczki Wiktorii Bernadotte z Danielem Westlingiem. Aż czasem chciałoby się być krzesłem, żeby móc zobaczyć tyle ciekawych miejsc, imprez i osobistości.

Fot. za: levaggisedie.it
Chiavari to z całą pewnością jedne z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł. Szalenie popularne w USA zaczynają robić furorę także w Europie, chociaż paradoksalnie to właśnie w Europie zostały wymyślone. Skonstruował je Guiseppe Gaetano Descalzi w 1807 roku (tak, już wtedy!) we włoskim mieście (jakże by inaczej) Chiavari, które od średniowiecza słynęło z produkcji mebli. Jego Chiavarina (tak Giuseppe nazwał swój mebel), była odchudzoną i dużo lżejszą wersją Ludwika XV, co sprawiło, że stała się dużo bardziej funkcjonalna niż on sam. Krzesła Descalziego szybko zyskały taką popularność, że zaczęły produkować je pracownie w Chiavari i okolicznych miejscowościach. Mimo iż pozbawione tapicerki na oparciu i dużo mniej wyglądem przypominające tron, nie straciły swojego królewskiego charakteru. Podobno korzystali z nich Królowa Viktoria i Napoleon.

Fot. za: time.com
Z biegiem czasu wygląd krzeseł ewoluował, zyskując kształt, który możemy kojarzyć z wesela Jackie-O z JFK oraz z wielu, wielu innych (chociaż to właśnie ta para tak bardzo lubiła te krzesła, że pojawiły się po ich renowacji State Dinning Room w Białym Domu). 

fot. za: elizabethannedesigns.com
Zaczęto eksperymentować również z materiałem. Początkowo używane drewno wiśniowe w różnych jego wersjach zastąpiono innymi rodzajami drewna, mosiądzem, plastikiem, a nawet srebrem. W tej chwili Chiavari dostępne są w tak wielu kolorach, że bez problemu dopasujecie je do swojej koncepcji przyjęcia, bez potrzeby zakrywania ich zbędnymi pokrowcami. Powiem nawet więcej. To jedno z tych krzeseł, które NALEŻY odsłonić.

Krzesła Chiavari na weselu księżniczki Wiktorii i Daniela Westlinga w Szwecji; fot. za: band.co.uk
Jeśli planujecie więc ślub i zamierzacie wypożyczyć krzesła, zastanówcie się właśnie nad tymi. Pasują do naprawdę wielu koncepcji, nie przytłaczają i nie dominują w aranżacji. Mogą też pięknie dopełnić wystrój jadalni, zwłaszcza urządzonej w stylu glamour 

A w Chiavari… nadal powstają krzesła. Zobaczcie

Kinga


You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl