Hotel butikowy, czyli mały hotel z wielką osobowością

12/08/2016

Od jakiegoś czasu bardzo modnie jest nazwać hotel butikowym. Wyrażenie „hotel butikowy” odbija się w głowie echem i wraca czkawką. Okazuje się, że każdy hotel chce być butikowym, bo sam ten wyraz dodaje prestiżu i gwarantuje stałe obłożenie. Czyżby?Pamiętacie jak pisałam o tym, że modnie nazwać swoją firmę loftem? Modnie też urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim i kupować przedmioty w stylu art deco oraz bookować miejsca w hotelach butikowych. Wykorzystują to marketingowcy, atakując nasze mózgi słowami kojarzącymi się z luksusem i podkreślającymi status. Tak! Zarzucają wędkę i… czekają aż odezwie się nasz wewnętrzny snob. To tak samo jak z tym apartamentem. Ale czy wystarczy nazwa? Może jednak warto wiedzieć na co się snobować i jak nie pomylić złota ze zwykłym tombakiem? 


Co wyróżnia hotele butikowe?

Spodobało mi się stwierdzenie Karren Tiny Harrison – eksperta ds. luksusowych podróży z portalu about.com, że hotel butikowy to hotel mały, ale z wielką osobowością. Coś w tym jest. W końcu butiki zwykle kojarzą się nam z czymś niewielkim, ale jednocześnie luksusowym. Przecież nie nazywamy tak każdego sklepiku, a najczęściej salony projektantów, takie, w których produkty są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Wyjątkowość jest tym, co w nich przyciąga. A co przyciąga w hotelu butikowym?


Niewielki rozmiar

Małe w tym kontekście oznacza do 100 pokoi. Może brzmi mało intymnie, ale widocznie jest to granica, która pozwala na stworzenie pożądanego klimatu.

Ovolo Hotel, Australia, fot. za: ovolohotels.com

Architektura i dizajn

Idealnie, jeśli znajduje się w budynku postindustrialnym lub zabytkowym. Takim, który już sam w sobie przyciąga i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Jednak nie tylko mury są istotne. Jak to w życiu bywa – liczy się wnętrze. A wnętrze hotelu butikowego musi być wypełnione dobrym dizajnem, kreatywnymi pomysłami i nowoczesnymi rozwiązaniami.


Lokalizacja

Wszystkie prestiżowe nieruchomości muszą mieć odhaczony ten punkt na swojej liście. Przestrzeń jest ograniczona, więc centrum dużego miasta oraz bliskość plaży nie dla wszystkich jest osiągalna. I to jest właśnie wartość dodana. 


Indywidualny charakter

Pokoje inspirowane znanymi osobami, stylami różnych epok, czy miastami – to może być właśnie to. Hotel butikowy musi się wyróżniać i intrygować, dlatego wnętrza często są aranżowane przez znanych projektantów.

El Fenn, Maroko, fot. za: boutiquehotelawards.com
Świetna kuchnia

Szefowie kuchni w hotelach butikowych powinni sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, dostosowywać menu dla osób będących na różnych dietach. Także na tym polu należy spodziewać się indywidualnego podejścia i autorskich pomysłów, a także czerpania z regionalnych tradycji i wykorzystywania ekologicznych produktów.


Obsługa na najwyższym poziomie

Z racji swojej wielkości hotel butikowy jest w stanie zagwarantować wykwalifikowaną obsługę, będącą w stałym kontakcie z klientem. Przy mniejszej liczbie gości łatwiej również o indywidualne podejście, czyż nie?


Niezależny charakter

Mimo, że hotel butikowy może być zarówno indywidualnym projektem jak i częścią większej sieci hotelowej, powinien cechować się niezależnością i oryginalnością. Zdarza się nawet tak, że hotel butikowy działa jako skrzydło dużego hotelu, ale z osobnym wejściem, osobną recepcją, wystrojem i swoimi zasadami, które na pewno odczują goście, których znudziła anonimowość. 
Poziom 511 w Ogrodzieńcu, fot. za: poziom511.com
Mam nadzieję, że pomogłam na tyle, że rezerwując miejsce w małym hotelu będziecie w stanie stwierdzić, czy naprawdę jest to hotel butikowy, czy po prostu… mały. A może... wolicie zatrzymać się w aparthotelu lub na glampinguDo następnego razu,

Kinga
 

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl