Aparthotel, czyli inne spojrzenie na mieszkanie w hotelu

1/27/2016


Aparthotel, czyli właściwie co? Hotel położony na obrzeżach miasta? Apartamentowiec z możliwością wynajmu? Hotel z samymi apartamentami? No właśnie… wiecie co to jest?


Coraz większą popularnością cieszą się aparthotele czyli mieszkania wynajmowane w systemie hotelowym. Są doskonałą alternatywą dla osób realizujących długoterminowy kontrakt poza domem czy rodzin w trakcie przeprowadzki. Są też świetnym rozwiązaniem na wakacje dla rodziny czy grupy znajomych, która w takim systemie często zapłaci mniej (w przeliczeniu na osobę), niż w sytuacji wynajmowania pokoi w zwykłym hotelu. 

Czym jest aparthotel?
To, że aparthotel (także apart-hotel oraz apartment hotel) nie jest polskim słowem (oraz polską ideą) ma zasadnicze znaczenie, bo jak wiadomo nie wszędzie apartament kojarzony jest w tak oczywisty sposób z luksusem jak dzieje się to u nas. Właściwie nie znam chyba drugiego takiego kraju… Ale o tym już pisałam tutaj

Czego powinniśmy więc oczekiwać?
To co wyróżnia ten typ hotelu, to fakt, że możemy się w nim poczuć jak w domu. Przynajmniej teoretycznie. Powinien on bowiem być wyposażony we wszystkie sprzęty, którymi posługujemy się u siebie, tak aby nawet długi pobyt był komfortowy. Tak więc, oprócz kuchni lub przynajmniej aneksu kuchennego, gdzie możemy przygotowywać posiłki bez ciągłej potrzeby jedzenia na mieście lub w hotelowej restauracji, czasem możemy spotkać również takie wyposażenie jak pralka oraz deska do prasowania i żelazko. Tak przynajmniej wynika z mojego zagranicznego researchu (zajrzyjcie np. tutaj i tutaj), bo w Polsce bywa inaczej.

Aparthotel w Polsce
W wielu polskich aparthotelach takiego wyposażenia nie znajdziemy i choć bardzo chciałabym przyznać 10/10, bo bardzo podoba mi się estetyka oraz choćby z sentymentu do swojego kraju, nie jestem w stanie tego zrobić. Nie byłam tak wymagająca, aby w rodzimych aparthotelach szukać pralki, ale spodziewałam się choć małego aneksu kuchennego. Z tym jednak jest różnie. W zależności od standardu i hotelu, w zastępstwie kuchni możemy (ale nie musimy!) znaleźć po prostu zestaw do przygotowania kawy lub herbaty. Tak czy inaczej, w myśl założenia, że aparthotel ma łączyć w sobie komfort użytkowania w pełni wyposażonego mieszkania, mogącego służyć np. w trakcie długich wyjazdów oraz hotelową jakość obsługi, w wielu przypadkach używanie tej nazwy wydaje się nadużyciem.

Aparthotel to też hotel
Oprócz domowego charakteru, możemy spodziewać się udogodnień, które oferuje typowy hotel, łącznie z tym, że nie musimy podpisywać umowy najmu, tylko meldujemy się i wymeldowujemy wtedy, kiedy nam się podoba. Z tego powodu aparthotele cieszą się popularnością podczas delegacji i realizacji długotrwałych projektów. Pozwala to ograniczyć koszty związane z koniecznością utrzymywania mieszkań dla pracowników, a przy okazji zapewnia należyty komfort. Patrząc z innej strony, firma może posiadać swoje mieszkanie
w aparthotelu, które zamiast stać puste będzie mogło być wynajmowane oraz
w międzyczasie na siebie zarabiać.

Właśnie, jeżeli już mowa o zarabianiu, aparthotele stwarzają dobre możliwości do inwestowania. Można powiedzieć, że tak jak każdy hotel, ale nawet z gry Monopoly wiemy, że postawienie hotelu to już wyższa szkoła jazdy. Tymczasem istnieją aparthotele, w których pojedyncze mieszkania/apartamenty należą do różnych właścicieli, ale zarządzane są przez jedną firmę zewnętrzną, która gwarantuje stałe zyski.

Patrząc z mojej perspektywy, wynajęcie apartamentu w aparthotelu może być również tańszą alternatywą zakosztowania luksusu. Jeśli wybiorę opcję o wysokim standardzie, przez weekend mogę sprawdzić jak wygląda życie w prawdziwym apartamencie. Prawdziwym, czyli takim. Boję się tylko, że to uzależnia ;)

A co Wy o tym sądzicie?
Kinga

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl