W fabrycznym klimacie, czyli styl industrialny

3/18/2015

Jakiś czas temu Kinga pisała o loftach. Jednak co jeśli podoba nam się ten przemysłowy klimat, ale akurat nie mamy wolnego magazynu ani fabryki? Spokojnie, jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach i dzięki odpowiednim dodatkom i trikom styl industrialny wprowadzimy nawet w mieszkaniu w bloku.
Przestrzeń. Tak, jest istotna, w końcu fabryki to wielkie powierzchnia. W mieszkaniu dobrym pomysłem jest otwarcie kuchni na salon, a z działań bardziej ‘kosmetycznych’ zamontowanie szerokich drzwi (jeśli to możliwe) czy ograniczenie liczby mebli i dodatków (unikamy zatłoczenia).
Ściany i podłogi. Styl industrialny lubi chłodne, jasne kolory – biel, szarość. (Trik: Pamiętajcie, że połączenie ciemnej podłogi z jasnymi ścianami daje wrażenie wyższego wnętrza.) Nie można zapomnieć o czerwonej cegle, tak charakterystycznej dla tego stylu oraz betonie, który sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłogach, oczywiście nie jednocześnie. Na podłogach doskonale wyglądają panele z postarzanego drewna lub szary gres.
Meble. Minimalistyczne i funkcjonalne. Wyobraźcie sobie meble warsztatowe. Metalowe szafki, obrotowe taborety, duże stoły i regały. Podstawowe materiały to metal, drewno i szkło. W salonie oczywiście niezbędna jest sofa, najlepiej obita skórą lub surową tkaniną w neutralnym kolorze. (Trik: Ważne jest, aby meble były podobnej wysokości, dzięki temu również uzyskamy optyczne podwyższenie wnętrza.) Do stylu industrialnego świetnie pasują krzesła Tolix. A może meble zrobione samemu? Mnie bardzo podoba się wykorzystanie drewnianych palet jako stolików, kanap, a nawet łóżek.

Kolory. To wspomniana już biel i szarość oraz czerń i brąz. Stonowane barwy powinny dominować, jednak możemy ożywić aranżację kolorowymi akcentami w intensywnych, nasyconych kolorach. Doskonale sprawdzą się kolory takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy, kobaltowy, butelkowa zieleń lub turkus.
Dodatki. Styl ten prezentuje odmienne podejście do wszelkich elementów konstrukcyjnych, rur czy części instalacji elektrycznej.     Mianowicie sugeruje ich wyeksponowanie i nadaje im funkcje estetyczne. Oświetlenie to przede wszystkim lampy fabryczne i kreślarskie – autentyczne lub nowe. Wiele ciekawych propozycji lamp znajdziecie w IKEA, szczególnie polecam serie ARÖD, HEKTAR oraz BAROMETR – doskonale wpisują się w przemysłowy klimat. Na ścianach idealnie będą prezentować się duże zdjęcia, grafiki przedstawiające panoramy wielkich miast, dzieła młodych artystów, plakaty typograficzne oraz...znaki ostrzegawcze. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w formie dekoracji części maszyn. Myślę, że wieszak skonstruowany z rurek czy podpórki do książek z kół zębatych będą wyglądać imponująco.
Styl industrialny jest nieco zimny i surowy, we wnętrzu najlepiej ocieplić go miękkim dywanem, ciepłym kocem czy paroma poduszkami. Mieszkanie będzie w klimacie hali produkcyjnej, ale jednocześnie pozostanie przytulne.
Poniżej kilka propozycji mebli i dodatków w przemysłowym stylu z IKEI, ale polecam też zaglądanie na Westwing
Co sądzicie o loftowych aranżacjach? To Wasz styl?
Angelika

Zdjęcia: Pinterest, IKEA

You Might Also Like

8 komentarze

zBLOGowani.pl