Ikony DESIGNU | Marais A Chair

3/06/2015

Kolejna ikona dizajnu i kolejne krzesło. W końcu nie bez powodu mówi się, że każdy projektant marzy o tym, żeby zaprojektować właśnie ten mebel. Tym razem przedstawię Marais A Chair, znane również jako Model A albo po prostu Tolix. 


Jestem pewna, że znacie to krzesło. Blaszane i proste. Pierwsze, które przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o industrializmie we wnętrzu. Jak żadne inne wpisuje się we wnętrza starych fabryk, browarów i innych miejsc, które pamiętają czasy świetności przemysłu. Idealnie sprawdza się w barach i całkiem dobrze wygląda w mieszkaniach. Przed Państwem Tolix!


Tolix został stworzony przez Francuza Xaviera Paucharda w 1934 roku. Krzesło wykonane jest z cienkiej blachy, z wykorzystaniem metody galwanizacji (pokrycie metalu warstwą cynku). To właśnie dzięki temu jest lekkie, stabilne, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Można je wykorzystać wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdza się w mieszkaniach, pubach, restauracjach, kafejkach, ogródkach... Jednym słowem WSZĘDZIE.Wiele osób kojarzy Marais A Chair z paryskimi kawiarniami, ale mało kto wie, że trafił tam i do licznych barów wraz z piwem. Podobno browary dawały te krzesła lokalom w zamian za sprzedaż ich piwa.Obecnie krzesła Tolix dostępne są w 30 kolorach i kilku modelach, a najpopularniejsze to Mouette – krzesełko dla dzieci, taboret H w ośmiu rozmiarach i oczywiście Model A (teraz również w wersji z perforowanej blachy). Cena to ok. 1100zł. Do kupienia TU i TU.
Marais A Chair, dzięki połączeniu prostoty i wytrzymałości, stało się symbolem stylu industrialnego. Mnie najbardziej podoba się w zestawieniu z masywnym stołem z surowego drewna. A wam?
Angelika


Zdjęcia: Pinterest, Tolix

Kultowe meble, dodatki, sprzęty AGD i RTV, które często widujemy na dużym i małym ekranie, w magazynach, na portalach czy blogach wnętrzarskich. Wspaniałe wzornictwo, które dodaje charakteru i jest zwieńczeniem wystroju niczym wisienka na torcie.

You Might Also Like

1 komentarze

zBLOGowani.pl