Ikony DESIGNU | Marais A Chair

3/06/2015


Dzisiaj kolejna ikona i kolejne krzesło. Tym razem Marais A Chair, znane również jako Model A albo po prostu Tolix. Zostało stworzone przez  Francuza Xaviera Paucharda w 1934 roku.
Krzesło wykonane z cienkiej blachy z wykorzystaniem metody galwanizacji (pokrycie metalu warstwą cynku) dzięki temu jest lekkie, stabilne, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Można je wykorzystać wewnątrz i na zewnątrz, sprawdzał się w mieszkaniach, pubach, restauracjach, kafejkach, ogródkach....jednym słowem WSZĘDZIE.
Wiele osób kojarzy Marais A Chair z paryskimi kawiarniami, ale mało kto wie, że trafił tam i do licznych barów wraz z...piwem. Podobno browary dawały go lokalom w zamian za sprzedaż ich piwa.
Obecnie krzesła Tolix dostępne są w 30 kolorach i kilku modelach, a najpopularniejsze to Mouette – krzesełko dla dzieci, taboret H w ośmiu rozmiarach i oczywiście Model A (teraz również w wersji z perforowanej blachy). Cena to ok. 1100zł. Do kupienia TU i TU.Marais A Chair, dzięki połączeniu prostoty i wytrzymałości, stało się symbolem stylu industrialnego. Mnie najbardziej podoba się w zestawieniu z masywnym stołem z surowego drewna. 
Co sądzicie o Modelu A? Angelika

Zdjęcia: Pinterest, Tolix

Kultowe meble, dodatki, sprzęty AGD i RTV, które często widujemy na dużym i małym ekranie, w magazynach, na portalach czy blogach wnętrzarskich. Wspaniałe wzornictwo, które dodaje charakteru i jest zwieńczeniem wystroju niczym wisienka na torcie.

You Might Also Like

1 komentarze