Sposób na SESJĘ

1/18/2015

Zbliża się najcięższy czas dla wszystkich studentów. Część zapewne zaskoczy (niczym zima drogowców),a inni przezornie zaczną szukać sposobów na stawienie jej czoła, a nawet wygranie tego starcia. 
SESJA
Przedstawiam kilka sposobów, których zastosowanie pomoże przyswoić ogrom materiału, albo chociaż uciszyć wyrzuty sumienia, bo w końcu „zrobiliśmy wszystko co było możliwe”. 


1. Dieta
Nasz mózg potrzebuje odpowiedniego paliwa, aby działać na najwyższych obrotach. Nie jestem dietetykiem, więc moja wiedza w tym zakresie to przeczytane i zasłyszane informacje, które zapewne większości z Was są znane.
  • · woda, najlepiej niegazowana – mózg składa się w większości z wody, więc odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla poprawy koncentracji, pamięci i refleksu. Ile to znaczy odpowiednie ? Zależy to od wielu czynników, ale przyjmijmy, że ok. 2 litrów dziennie.
  • · słodyczom powiedz NIE albo chociaż ogranicz ich ilość – nadmiar cukru pogarsza procesy uczenia się i pamięci;
  • · jedz kolorowo – sałatki czy kolorowe kanapki to najprostszy sposób na dostarczenie swojemu organizmowi różnych składników odżywczych;
  • · zdrowe przekąski – przyjemnie jest chrupać coś przy nauce, ale lepiej zamiast chipsów wybrać surowe warzywa i owoce, orzechy, pestki dyni, ziarna słonecznika, suszone owoce;
  • · kawa – tu zdania są bardzo podzielone, ja ufam badaniom mówiącym, że kawa pobudza, ułatwia koncentracje, a co do ilości to wiadomo, wszystko w granicach rozsądku.

2. Aktywność fizyczna
Spokojnie nie mam na myśli odpalenia Skalpela z Chodakowską czy przebiegnięcia 10 km przed egzaminem. Dla prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędne jest jego dotlenienie. Wystarczy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym się uczymy oraz o przerwie na 30 – 45 minutowy spacer.


3. Triki magiczne
Może jednak nie takie magiczne, ale istnieją techniki wspomagające procesy zapamiętywania i uczenia się.
  • · technika haków, miejsc i skojarzeń


Haki przydają się kiedy ważna jest kolejność informacji, które mamy zapamiętać. Tworzymy je zaczynając od przypisania kolejnym cyfrom i liczbom obrazków, np. 1 może być igłą, bo z wyglądu ją przypomina. Następnie kojarzymy hak z informacją, którą musimy zapamiętać, hak jest skojarzony z 1 więc wiemy, że będzie na pierwszym miejscu.
Technika miejsc jest podobna do techniki haków. Informacje, które mamy zapamiętać „umieszczamy” za pomocą wyobraźni, np. w pokoju czy samochodzie, miejscu dobrze nam znanym.
Skojarzenia to łączenie ze sobą kolejnych elementów tworząc swego rodzaju historyjkę. Im zabawniejsza i bardziej absurdalna tym lepiej ją zapamiętamy.
Te techniki zdadzą egzamin, kiedy musimy zapamiętać cechy, czynniki, elementy, rodzaje czy cele czegoś. Jednak w przypadku konieczności wykucia materiałów typowo opisowych raczej nie dadzą rady.
  • · mind mapping – mapa myśli


Materiał, który mamy zapamiętać przedstawiamy w formie schematu, drzewa – pień to najważniejsza idea, gałęzie to informacje poboczne, im mniejsze tym mniej istotne w stosunku idei głównej. Wykorzystujemy kolory, symbole, kształty. Tworzenie mapy myśli pozwala nam zaangażować obydwie półkule (lewą odpowiedzialną za język, logikę, pisanie, liczenie, analizowanie oraz prawą, która zajmuje się intuicją, przestrzenią, muzyką, kreatywnością, sztuką i wyobraźnią) w proces nauki, co sprawi, że proces zapamiętywania będzie skuteczniejszy. Do tworzenia mapy, prócz kartki papieru i pisaków, możemy wykorzystać programy dostępne w sieci, np. http://www.xmind.net/ dostępny w wersji podstawowej za darmo lub www.mindmup.com do wykonywania map w wersji online.
  • · zaskocz swój mózg


Nowości pozwalają uaktywnić wiele obszarów mózgu, które są uśpione w czasie rutynowych działań. Co możesz zrobić ? Umyj zęby używając innej ręki niż zwykle, zjedz posiłek z zamkniętymi oczami (skup się na innych zmysłach niż zmysł wzroku), zmień kolejność porannych czynności, wybierz inną drogę na uczelnie.

Mam nadzieje, że te informacje choć trochę pomogą Wam w przygotowaniu się do egzaminów i poprawieniu pamięci. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i pamiętajcie, że zawsze są drugie terminy. 
Powodzenia, Angelika
You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl