10 sposobów na naukę języków obcych - skutecznie i za darmo

1/02/2015

Pierwszy post w 2015 roku, więc będzie w klimacie noworocznych postanowień. Kto z Was już spisał swoje? Kto ma na swojej liście naukę języków obcych?
Mam dla Was 10 darmowych sposobów, żeby to postanowienie realizować dłużej niż przez jeden miesiąc, „bezboleśnie” oraz z przyjemnością.


Intuicyjny kurs językowy, wymaga jedynie rejestracji. Przypomina trochę grę, z miłą dla oka grafiką, w której musimy osiągnąć kolejny poziom mając 4 życia (1 zła odpowiedź = utrata 1 serduszka). Startujemy od podstaw lub sprawdzamy swój poziom rozwiązując test. Każda lekcja to różne rodzaje ćwiczeń, na pisanie, słuchanie i mówienie. Wasze błędy, co ważne, są na bieżąco poprawiane. Możliwe jest także ustawienie dziennego celu zdobywania punktów, od minimalnego do szalonego. Z aplikacji można korzystać nie tylko na komputerze. Można ją pobrać na iPhona, Androida i Windows Phone. Od teraz zero wymówek, bo jesteście w stanie się uczyć w każdej wolnej chwili, w czasie podróży na uczelnie czy siedząc na nudnym wykładzie. Jednak jest jeden minus, dla Polaków dostępny jest tylko język angielski. Ale kiedy już swobodnie posługujecie się angielskim, macie do wyboru hiszpański, włoski, niemiecki, francuski, szwedzki i wiele, wiele innych.


Obrazkowe gry językowe. Do dyspozycji jest 13 języków, a ich liczba ciągle rośnie, a także 5 gier. Uczymy się wymowy oraz pisma nowych słówek. Minusem jest brak możliwości ustawienia poziomu nauki. Jednak grafika i radość jaką daje korzystanie z tej aplikacji wszystko rekompensuje. Nie wymaga rejestracji, jeśli nie chcesz zapisywać swoich punktów. Odpowiednia jest zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych. I uprzedzam, naprawdę wciąga!


Strona edukacyjna do nauki nie tylko języków obcych, ale także informacji z innych dziedzin. Została stworzona przez Eda Cooke'a i  Grega Detre, specjalistów od zapamiętywania. Ten fakt gwarantuje skuteczność korzystanie z Memrise, bo powtórki nowych słówek pojawiają się w odpowiednich odstępach czasu  dla zwiększenia łatwości i szybkości zapamiętywania. Poza tym utrwalanie nowych wiadomości jest „wspomagane” przez memy . Zasoby strony cały czas się powiększają, bo kolejne kursy tworzone są przez użytkowników. Wymaga rejestracji.


4. Diki
To multimedialny słownik angielskiego online. Wymowa tłumaczonych słówek lub fraz pojawia się automatycznie nagrana  przez profesjonalnych brytyjskich i amerykańskich lektorów. Ponadto część słówek opatrzona jest rysunkami i zdjęciami, które ułatwią zapamiętanie wzrokowcom. Słówka zostały pokazane w kontekście, dostępne jest  ponad 2 834 376 przykładów ich użycia. Diki oferuje też słowniki tematyczne oraz podcasty, a wszystko bez konieczności rejestracji.


Nauka przez muzykę? Tak! A dokładnie przez teksty piosenek. Do wyboru 7 języków i 4 poziomy zaawansowania. Wygląda to tak, grana jest piosenka wraz z tekstem, jak karaoke, jednak niektóre słówka są wykropkowane, trzeba uzupełnić puste miejsca, aby muzyka leciała dalej. Proste! Dostępne są wszystkie kity muzyczne. Chcąc śledzić swoje postępy trzeba się zarejestrować.


Zbiór podcastów i kursów stworzonych przez BBC do doskonalenie języka angielskiego. Naprawdę bogaty wybór materiałów, polecam wszystkim, którzy już posługują się tym językiem.


Nauka języków przez pisanie. 190 krajów, 90 języków i tysiące...miliony native speakers. Korzystanie ze strony można przedstawić w trzech krokach: 1. Piszesz w języku, którego się uczysz. 2. Jego ojczyści użytkownicy poprawiają Twój tekst. 3. Ty pomagasz im uczyć się swojego rodzimego języka. Wymagana jest rejestracja.


8. Forvo
Przewodnik audio. Wymowa milionów słów w ich oryginalnym brzmieniu. Nagrania są zamieszczane przez użytkowników serwisu z całego świata.


Uczenie się angielskiego oglądając ulubione filmy i programy telewizyjne. Idealny pomysł. Popularne filmy i seriale po angielsku i z angielskimi napisami. Nie dla początkujących i nie wymaga rejestracji.


10. Quizlet
Nauka wielu języków na kilka sposobów. Do dyspozycji są fiszki, zadania ze słuchu, testy przerobionego materiału oraz gry, np. dopasowanie terminu do definicji na czas. Zasoby serwisu tworzą jego użytkownicy, a więc dostępne są materiały z wielu dziedzin. Możemy tworzyć własne zbiory oraz udostępniać je innym. Została stworzona również aplikacja mobilna dla IOS i Android: Quizlet on the go.

Mam nadzieję, że te strony Wam się przydadzą, a nauka języków obcych nie będzie dla Was obowiązkiem, a rozrywką. W końcu najlepiej uczyć się przez zabawę.
Powodzenia, Angelika

You Might Also Like

12 komentarze

zBLOGowani.pl