Pławiąc się w luksusie, czyli kilka słów o stylu glamour

12/18/2014

Przepych, blask i szlachetne kolory. To recepta na luksus w wydaniu glamour, który stoi w opozycji do zachowawczego stylu skandynawskiego oraz coraz bardziej popularnego minimalizmu. Zobaczcie jak urządzic się na bogato.Kinga ostatnio pisała o apartamentach, a pierwszym skojarzeniem jakie się do nich nasuwa jest luksus. Z kolei luksus to styl glamour. I o nim zamierzam Wam dziś trochę opowiedzieć. Koniecznie przeczytajcie, nawet jeśli nie pałacie do niego szczególną miłością. W końcu, żeby być czyimś (lub czegoś) wrogiem, należy dokładnie to poznać.


Splendor, przepych, elegancja, blask to cechy odpowiednie dla tego stylu. Powstał z początkiem XX w. jako styl przeciwstawny do minimalizmu. Wzorem dla aranżacji glamour jest zestawienie dużych, odbijających światło powierzchni z powierzchniami matowymi i bogatymi zdobieniami. Funkcjonalność ustępuje miejsca formie, która nawiązuje szczególnie do baroku.
Styl glamour w kilku krokach:
  • kolory: czerń, biel, fiolet, srebro, złoto, fuksja i amarant
  • meble: stylizowane lub antyczne, ale po uprzednich poprawkach (np. ludwikowskie fotele obite miękkim welurem w odcieniach różu, często pikowane z błyszczącymi kryształkami)
  • ściany: tapety z metalizowanymi, barokowymi ornamentami oraz sztukateria i dekoracyjne listwy przypodłogowe i przysufitowe
  • dodatki: przede wszystkim lustra w masywnych i połyskliwych ramach, żyrandole bogato zdobione kryształkami, dekoracyjne uchwyty meblowe, błyszczące wazony, świeczniki, ramki, poduszki oraz obrazy – stare portrety i zdjęcia oraz rysunki vintage
  • charakterystyczne materiały: wspomniany welur, a także aksamit, adamaszek, satyna, plusz, tafta, jedwab, szenila; meble robione są najczęściej z klonu, dębu, orzesznika, rzadziej jesionu i sosny; mile widziany jest także marmur i stal nierdzewna.


Zastosowanie stylu glamour we wnętrzu ma sprawić, że będzie ono przede wszystkim zachwycać. Nie jestem zwolenniczką aranżacji pomieszczeń w 100% w tym stylu, jednak pojedyncze przedmioty, jak np. bogato zdobione lustro w srebrnej ramie nada wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Z tym „powiewem luksusu” niestety bardzo łatwo jest przesadzić. Między glamour a kiczem jest dość cienka granica. Pośród tych wszystkich błyskotek i kontrastów trzeba zachować umiar. Kontrolowany przepych i ekstrawagancja, z zachowaniem dobrego smaku są kluczem do tego, aby po wejściu do tak zaaranżowanego mieszkania elegancja zapierała dech w piersiach.
Nie bójcie się próbować, jeśli czujecie, że to styl odpowiedni dla Was. Stopniowo wprowadzajcie kolejne dodatki, aż osiągniecie efekt jaki sobie wymarzyliście. Po inspiracje zapraszam na nasz Pinterest.
Powodzenia ! AngelikaZdjęcia pochodzą z Pinterest.
Źródła: 1, 2, 3, 4.

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl