Apartament - synonim luksusu?

12/04/2014


Słowo apartament wzbudza emocje, bo przywołuje na myśl luksus i bogactwo. Jest to jednak ewenement na skalę światową, bo musimy wiedzieć, że wynajmując apartament w innym kraju, zamiast wielkopowierzchniowego mieszkania z licznymi udogodnieniami, dostaniemy jedno lub dwupokojowe małe mieszkanko.

Tym razem trochę informacji o nieruchomościach, w końcu to tematyka, z którą dosyć często mamy do czynienia. Na początek kilka słów o apartamentach – tych prawdziwych (a może powinnam napisać - tych polskich ;))
Wizualizacja wnętrza apartamentu. Źródło: visualside.pl

Apartament – czy na pewno ?Na początku trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że nie ma żadnej definicji, która dobrze wyjaśniałaby przedstawiany termin. Owszem, można przywołać definicję zawartą w słowniku języka polskiego, ale trudno uznać ją za wyczerpującą – wręcz przeciwnie – pozwala interpretować to pojęcie w sposób bardzo dowolny. Istnieją jednak pewne cechy, wskazywane w różnych źródłach, które pomagają zorientować się w temacie na tyle, aby nie stać się posiadaczem mieszkania, które apartamentem jest wyłącznie z nazwy. 

Ale zanim o tym, kilka informacji na temat samego znaczenia słowa.

W Polsce apartamentami nazywane są mieszkania luksusowe, w dobrych dzielnicach największych miast. W innych językach sprawa wygląda już nieco inaczej. W Hiszpanii apartamento oznacza małe mieszkanie, we Włoszech słowem appartamento określa się każde mieszkanie, a we Francji appartament to mieszkanie co najmniej dwupokojowe. Do języka angielskiego słowo to trafiło z języka francuskiego i oznacza tyle, co wydzielone mieszkanie, a dopiero z dodatkiem luxury czy top może być utożsamiane z tym, co my Polacy rozumiemy pod tym pojęciem.

Wnętrze najdroższego i największego apartamentu w Polsce. Angel Wawel.
Źródło: nieruchomości.egospodarka.pl

Co sprawia, że apartament jest apartamentem?

Zgodnie z najczęściej przytaczanymi kryteriami, w apartamencie musi znajdować się: salon, kuchnia (lub salon połączony z kuchnią), główna sypialnia z prywatnym wejściem do garderoby i do łazienki, gabinet/druga sypialnia/pokój gościnny, łazienka ogólna, pomieszczenie gospodarcze lub pralnia oraz osobna łazienka do każdej następnej sypialni. 

Ważny jest także rozkład wymienionych pomieszczeń z podziałem na część dzienną i nocną. Żeby spełnić podane kryteria, apartament nie może być mniejszy niż 100 m2, a w uzasadnionych przypadkach 95 m2 (większość źródeł podaje wartość graniczną 100 m2, są jednak i takie, które dopuszczają nawet 70 m2) oraz nie niższy niż 2,9 m. Konieczne jest także dobre doświetlenie światłem dziennym i zabezpieczenie przed hałasem. Dużą rolę odgrywa wysoki standard wykończenia wnętrz oraz wyposażenie w klimatyzację.

Pretendujące do tytułu najwyższych wież w Europie dwie wieże
Hermitage Plaza w Paryżu. Źródło: hermitage.fr
Trzeba pamiętać, że na apartament składają się także walory budynku, w którym jest on usytuowany oraz prestiż okolicy. Apartamentowiec powinien posiadać szczególne wartości architektoniczne (najlepiej, aby był projektowany indywidualnie przez znanego architekta), windę zjeżdżającą do garażu podziemnego, przestronną recepcję, wysoki standard wykończenia części wspólnych, a ponadto powinien być obiektem chronionym. Przyjmuje się ponadto, że mieszkanie luksusowe nie może być oddane w stanie surowym/deweloperskim, a deweloper musi tak rozplanować prace, żeby wszystkie apartamenty zostały oddane w podobnym czasie. 

Istotną cechą jest również atrakcyjny widok z okna. Co więcej, coraz częściej pojawiają się takie urozmaicenia jak zielone dachy czy ogrody zimowe. Nie można także zapomnieć o dobrym skomunikowaniu budynku. Ostatnią kwestią – nie mniej istotną – jest walor społeczny, sprowadzający się do takiego doboru sąsiadów, który gwarantuje poszanowanie nie tylko dla swojej własności, ale i dla innych lokatorów (choć wyegzekwowanie akurat tego postulatu może być trudniejsze).

Najdroższy penthouse w Tour Odeon w Monako. Jego cena ma wynieść 1,25mld zł. Źródło: money.aol.co.uk

Apartamenty bardziej luksusowe      

Osoby bardziej wymagające (i zamożniejsze) mogą rozważyć zamieszkanie w penthousie. Tego typu lokale są najczęściej dwupoziomowe, a przy tym usytuowane na najwyższych piętrach apartamentowców, co gwarantuje niesamowite widoki. Do ich cech charakterystycznych możemy zaliczyć duże, przestronne, niebanalnie urządzone wnętrza oraz obszerne tarasy. Żeby uzyskać standard zbliżony do penthousów, często łączy się ze sobą apartamenty, które paradoksalnie wraz ze wzrostem powierzchni osiągają wyższą wartość na metr kw. Nieruchomości tego typu lokalizowane są w najdroższych dzielnicach dużych miast i cieszą się zainteresowaniem osób zamożnych, chcących podkreślić swój status majątkowy i społeczny. Grupę klientów dla takich lokali stanowią przede wszystkim: celebryci, biznesmeni, kadra zarządzająca, przedstawiciele wolnych zawodów itp. 

Projekt apartamentowca Bosco Verticale w Mediolanie
Żeby pomieszkać w apartamencie wcale nie trzeba być milionerem. Można sobie go wynająć w tzw. aparthotelu.

Do następnego razu;) Kinga 

You Might Also Like

0 komentarze

zBLOGowani.pl