Przytulna biel, czyli styl skandynawski

11/22/2014

Projektowanie i stylizacja wnętrz są moją pasją od dzieciństwa, choć chyba dopiero teraz sobie to uświadomiłam. Z całą pewnością możecie się spodziewać postów o tej tematyce na blogu. Kolejnym moim zamiłowaniem jest Skandynawia, więc nic dziwnego, że spacer po stylach urządzania wnętrz rozpocznę właśnie od stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski narodził się w Szwecji w latach 20 ubiegłego wieku, a od kilku sezonów zyskał w Polsce i Europie wielką popularność. Nie wiem, czy to za sprawą przystępnej cenowo IKEI, czy ze względu na cechującą styl skandynawski prostotę i funkcjonalność. Ze swojej strony mogę dodać, że jest on moim ulubionym, głównie ze względu na jego plastyczność. Na tle białych ścian zmieniając same dodatki zmieniamy całe wnętrze.Styl skandynawski we wnętrzach to w dużym skrócie jasne kolory i naturalne drewno. Ściany są zwykle białe lub w odcieniach bieli z domieszką ecru, czy szarości. Bez zbędnych ozdobników, wzorów i tekstur. Podłogi to najczęściej jasne bądź bielone drewno. Skandynawowie, chcąc zatrzymać dzień na dłużej, zwykle rezygnują z firan i zasłon w oknach. W kwestii dodatków tekstylnych również istotną rolę odgrywają materiały naturalne – wełna, bawełna, len. Jednak dekoracje bardzo często występują w intensywnych, kontrastowych kolorach, w odmianie rustykalnej – pastelowych. 

Meble skandynawskie, na ogół sosnowe, charakteryzują się minimalizmem i funkcjonalnością, dlatego tworzone są z modułów, które można ze sobą dowolnie zestawić. Szalenie ważne jest oświetlenie, z racji trudnych warunków środowiskowych we wnętrzach stosuje się kombinację różnych źródeł światła sztucznego. W związku z tym, że styl ten jest przyjazny dla środowiska, w domach mieszkańców Północy nie może zabraknąć roślin, które mają „złagodzić” panujący tam surowy klimat. Ponadto Skandynawowie cenią sobie domowe życie, więc w jadalni, czy kuchni niezbędny jest duży stół. Kwestia siedzisk jest bardzo dowolna, liczy się swoboda, krzesła nie muszą stanowić kompletu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ławy do siedzenia. Bardzo popularne jest przemalowywanie pojedynczych mebli własnoręcznie, by nadać im niepowtarzalny charakter.
  
Styl skandynawski występuje w trzech odmianach
  • duńskiej, która jest najbardziej romantyczna i subtelna. Dodatki i meble mają zaokrąglone, płynne linie. Najczęściej stosowanymi kolorami przełamującymi biel są niebieski, żółty i wrzosowy.
  • fińskiej, w której wykorzystywana jest geometria, kanciaste formy mebli i dodatków. Kontrastem dla bieli jest tu czerń, czerwień oraz granat.
  • szwedzkiej, gdzie najbardziej widoczne jest wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Jasne drewno, światło i lekkość, dekoracje, często DIY, ograniczone do minimum. 
Efektem, jaki ma wywołać zastosowanie stylu skandynawskiego jest spokój, przytulna, rodzinna atmosfera, ale też indywidualność. Popularne są dekoracje z wykorzystaniem typografii w formie obrazów, drewnianych liter stojących na półkach, świeczników...możliwości jest wiele. W kulturze skandynawskiej wiele dodatków tworzonych jest ze słomy, a także wikliny i oczywiście drewna. Któż nie kojarzy drewnianego konika z Dalarna, czy słomianego świątecznego koziołka. W tym surowym klimacie nie może zabraknąć także ciepłych koców, pledów i futrzastych poduszek, czekających na kanapach na wracających do domu zmarzluchów.


Jeśli ktoś ma ochotę wprowadzić odrobinę Skandynawii do swojego wnętrza polecam oczywiście powszechnie dostępne sklepy szwedzkie IKEA, h&m home i Duka oraz duńskie Jysk i BoConcept. W wersji online mamy oczywiście dużo większy wybór, moje ulubione to: ScandiLoft, Scandi Decor, decorOlka, ScandiShop oraz skandynawskie kampanie na WESTWING.

Zachęcam do eksperymentowanie ze stylem skandynawskim. Na naszym Pinterest'cie czekają już na Was związane z nim inspiracje. 

To do dzieła i powodzenia! Angelika

źródła:1, 2, 3, 4
zdjęcia znalezione na Pinterest 

You Might Also Like

4 komentarze

zBLOGowani.pl